Rikthehet Sonte “BINJAKËT” e PLAUTIT në Koko Fest nën Regjinë e Driada Dervishi!

Premiera “Binjakët” e Plautit rikthehet sonte në KoKo Fest Korçe me regji të Driada Dervishit me nje kast aktorësh fantastikë të Teatrit A.Moisiu Durrës.

Vepra e shkruar 2200 vjetësh më parë vjen pas shfaqjes për herë të parë në Festivalin Verë në Epidamn në Qytetin e Durrësit, Epidamni i Lashtë.

 

13891812_1752430841682735_7975082490611851455_n

Subjekti: “Binjakët”, një komedi e shkruar 2200 vjet më parë nga autori i antikitetit Plauti, është një premierë, e cila do të vihet në skenën e Festivalit KOKO Fest të Korçës Teatri Andon Zako Çajupi. Ngjarjet e veprës Plauti i ka vendosur në Durrësin e vjetër,duke qenë së vëllezërit ngjajnë shumë me njëri-tjetrin, kjo i jep shkas krijimit të mjaft situatave nga më komiket e ngatërresave plot humor që duket sikur nuk do mbarojnë kurrë. Protagonistët kryesorë janë: Romir Zalla që luan rolet e dy binjakëve, Bes Bitraku– Mesenioni, Amos Zaharia-Cilindri, Marvin Tafaj-Furça, Suela Bako-gruaja e binjakut të parë, Adelina Muça-Erotika dhe Sanie HotiVjehrra e Menehmit të parë dhe Muharrem Hoxha Doktori.

DSC_0360 DSC_0344 DSC_0340 DSC_0318 DSC_0285 DSC_0297 DSC_0292 DSC_0303 1 DSC_0237 DSC_0179 DSC_0236

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s