Historia e Epidamn,dhe pse u quajt “Verë në Epidamn!

Dyrrahu,- Nipi i Epidamnit. E lindi Melisa, bija e Epidamnit, me hyun e detit. Në krahasim me gjyshin, Dyrrahu edhe lindjen e ka gjysëm të hyjnizuar. Këtu me rëndësi është e dhëna që jep Stefan Bizantini se më përpara me emrin Dyrrah është quajtur gadishulli ku u ndërtua fillimisht qyteti. Më pas, në një dorë të dytë … Continue reading Historia e Epidamn,dhe pse u quajt “Verë në Epidamn!

Advertisements

Driada Dervishi: “Me teatrin nuk duhet bërë tregti!”

Intervistë | nga Andri Xhahu “Sonte do të luajmë pa tekst” e Luigi Pirandello-s mbërrin në fund të rrugëtimit të nisur disa muaj më parë në “Teatrin Kombëtar”. Në datat 14, 15 dhe 16 tetor do të jenë tre shfaqjet e fundit të kësaj vepre të dramaturgut italian. Regjisorja, Driada Dervishi, e cila e ka vënë … Continue reading Driada Dervishi: “Me teatrin nuk duhet bërë tregti!”

Rikthehet Sonte “BINJAKËT” e PLAUTIT në Koko Fest nën Regjinë e Driada Dervishi!

Premiera "Binjakët" e Plautit rikthehet sonte në KoKo Fest Korçe me regji të Driada Dervishit me nje kast aktorësh fantastikë të Teatrit A.Moisiu Durrës. Vepra e shkruar 2200 vjetësh më parë vjen pas shfaqjes për herë të parë në Festivalin Verë në Epidamn në Qytetin e Durrësit, Epidamni i Lashtë.   Subjekti: “Binjakët”, një komedi e … Continue reading Rikthehet Sonte “BINJAKËT” e PLAUTIT në Koko Fest nën Regjinë e Driada Dervishi!

20 Gusht-Nata Përmbyllse-Mozart Cocktail dhe Ekspoziten “Edhe unë jam një vepër arti”

Festivali "Verë në Epidamn"sonte zhvillon natën mbyllse të festivalit me Ekspozitën e Fotografes Soela Zani dhe Koncertin mbyllës Mozart Cocktail me Sopranon e ftuar Arlinda Morava me pjesemarrjen e veçantë të Aktores Aishe Stari sonte në ora 21:00 Gjithashtu e pranishme në ekspozitë do jetë edhe fotografja e Ekspozitës Soela Zani. Një mbrëmje e magjishme … Continue reading 20 Gusht-Nata Përmbyllse-Mozart Cocktail dhe Ekspoziten “Edhe unë jam një vepër arti”

18 Gusht – Epidamn Film- PREMIERE “Humanisti i Heshtur”

18 Gusht - Epidamn Film “Ana”, Skenari dhe Regjia Ajola Daja. “Mëngë Këmishe”, Skenari dhe Regjia Suela Baka. “Buka”, Skenari dhe Regjia Blerta Kelmendi. “Humanisti i heshtur” , Skenari e Regjia Merita Cocoli PREMIERË Dinastia “Tedeschini”, skenari Vali Qyrfyçi e Rovena Rrozhani, Regjia Anila Varfi.

13-14 Gusht “BINJAKËT”(Menehmët) e PLAUTIT PREMIERË me Regji të Driada Dervishit!

Premiera Binjakët e Plautit rikthehet pas 2200 vjetesh sërisht në Epidamn kësaj here me regji të Driada Dervishit me nje kast aktorësh fantastikë të Teatrit A.Moisiu Subjekti: “Binjakët”, një komedi e shkruar 2200 vjet më parë nga autori i antikitetit Plauti, është një premierë, e cila do të vihet në skenën e amfiteatrit romak të … Continue reading 13-14 Gusht “BINJAKËT”(Menehmët) e PLAUTIT PREMIERË me Regji të Driada Dervishit!